У вівторок 7 березня о 18:30 кав'ярня "Штука" та Кіноклуб Олега Яськіва запрошують на перегляд та обговорення фільму Олівера Паркера «Як важливо бути серйозним» (Великобританія, 2002).

Весна уже поряд. Вона стекла талими струмками вслід нашим крокам, заповзла теплими променями за пасма шаликів і сонячним теплом торкнулася шкіри. Жінки стали ще цікавішими і віддаленими від реальності. Чоловіки почали відволікатися на непотрібні речі і забувати про нудну необхідність заробляти. Але головнішими за тіло, яке потребує сонця, все ж є мозок, що вимагає гостроти ідей, і серце, що просить любові.

Ми входимо у весну через кінематографічну браму у супроводі незрівнянного Оскара Вальда. Еталонна екранізація однієї з найвідоміших його п’єс «Як важливо бути серйозним» атомарно розкладає кіноматерію на первинні елементи і виявляє, як вони можуть взаємодіяти – самостійно чи в унісон. Взаємодіяти так, щоб захопило дух, щоб мозок прокинувся, а уста посміхнулися. Щоб екран перетворився на дзеркало, у якому бачимо себе та свій світ аж до горизонту мрій.

Концентрація гострот та афоризмів у фільмі вражає – як весняна галявина, що повна пролісків. Мозок, звичний спрощувати емоції у зимовий період, вмикається натхненно як двигун суперкару, який довго простоював у гаражі. Дбайливо перенесена на екран мовленева пастораль першотвору візуалізує слова класика, маркує моральні вади світу, роздягає людину від лицемірства. Читати Вальда цікаво якраз саме через таку близьку дистанцію між його словом і тим, що сам би хотів сказати людям, але не можеш наважитись. А дивитись правильно екранізованого Вальда – це справжній бенкет для інтелектуалів та скептиків позитивної природи людини.

До всього цього інтелектуального демаскування ми отримуємо ще й легку комедію з найчистішим британським гумором. Історія двох друзів-аристократів, які намагаються вигідно одружитися на жінках, які намагаються вигідно вийти заміж, і все це по любові – хороший привід для Вальда поговорити з суспільством відверто і розсипати пригошні своїх жартів. Дивлячись цей фільм, потрібно просто піддатися легким крилам справжньої британської комедії. І погодитись, що це якраз той випадок, коли дивитися кіно навіть краще, ніж читати літературну першооснову.

Цей фільм по-справжньому додає радості, такої, знаєте, вітальної, зараз дещо – у клопотах та біді останніх років – вже призабутої. Усмішка не сходить з обличчя під час перегляду. Але це не звичайна «консервна» комедія. Це Оскар Вальд, друзі, у всій своїй нещадній красі. Прискіпливо перенесений на екран і декорований у розкішні інтер’єри епохи модерну, оточений жінками на порозі одруження чи понад межами пристрасті, і чоловіками у пошуках незабутніх пригод з жінками чи без них.

Філігранне потрапляння у «такт епохи» – коли природня розкіш британських палаців стає важливим персонажем у великій грі між Жінками та Чоловіками. Діамантова розкіш акторів (Колін Ферт, Руперт Еверет – обидва окремий дарунок жіночій аудиторії, а ще Джуді Денч та Різ Візерспун) органічно сусідить з природністю живих букетів, які ніби зійшли з картин Фрагонара чи Берн-Джонса. Це не применшує ролі людей, лише возвеличує вплив кожної деталі екранного кадру, над якою працював “майстер екранізацій” британець Олівер Паркер.

Оскара Вальда потрібно читати з записником. Зрештою, цілий наш світ і наше життя потрібно читати з записником. Хтось записуватиме, а хтось пам’ятатиме його уроки. Комусь це вдасться краще і його екранізують. А ще хтось захоплено впізнаватиме власні думки у словах чужих героїв і в такий спосіб відчуватиме власну причетність до вічності. Зрештою, є безліч шляхів як будучи серйозним, залишатись відкритим до ближнього.

Приходьте. Звіримо свої записи…

Олег Яськів

 

The Importance of Being Earnest, Oliver Parker, 2002

Читайте про хороше кіно - http://prostir-kino.com.ua/


5 березня з 19:00 до 20:00 у кав’ярні «Штука» триватиме концерт фортепіанних каверів на композиції популярних українських гуртів. Виконуватиме Олексій Карпенко, вхід вільний.

Програма:

-         Pianoboy «Кохання», «Родина»;
-         Скрябін «Спи собі сама», «Старі фотографії»;
-         Бумбокс «Бета-каротин», «Люди»;
-         Океан Ельзи «Не питай», «Вставай», «Квітка», «Холодно»;
-         Скай «Тебе це може вбити»;
-         Друга ріка «Три хвилини», «Дотик».


4 березня о 19:00 запрошуємо на фортепіанний концерт Павла Гречки «Бах і Гендель у контексті барокових стилів», вхід вільний.

У XVIIIстолітті існували національні школи барокової музики, які мали особливі манери і стилі. У творчості Баха і Генделя маємо непересічні зразки британської, французької, італійської, німецької та іспанської традицій. Ця тема – цікава площина, у якій можна розглянути музичну експресію двох геніїв.

Павло Гречка народився у Львові в 1969 році.Закінчив Львівське музичне училище та Львівський вищий музичний інститут по класу композицій М. Скорика та по класу фортепіано Н. Грамотєєвої, а також асистентуру-стажування у М. Скорика та Г. Лященка. Учасник і лауреат фестивалів «Контрасти», «Віртуози», «Київмузикфест», «Міжнародний форум музики молодих». Автор трьох «Симфоній», «Сонати для фортепіано», камерно-інструментальних та хорових творів. Виступає як піаніст-імпровізатор в різноманітних стилях від бароко до джазу.


У п’ятницю 3 березня о 19:00 «Штука» запрошує на концерт «За 60 хвилин навколо світу» Мирона Остюка (акордеон) та Зеновія Сороківського (скрипка), вхід вільний.

Програма:

-         “Song from a secret garden”;
-         S. Joplin “Ragtime”;
-         J. Gade “Jalousie”;
-         F. Lehár, танго з опери «Весела вдова»;
-         E. Humperdinck “The last waltz”;
-         F. Lai “Love story”;
-         L. Armstrong “What a wonderful world”;
-         “Tango canzone”;
-         H. Wars “Tylko we Lwowie”;
-         М. Скорик «Мелодія»;
-         M. Jarre “Lara’stheme” з к/ф «Доктор Живаго»;
-         Z. de Abreu “Tico-ticonofarelo”;
-         V. Monti “Csárdás”;
-         E. deCurtis “TornaaSurriento”;
-         кілька мотивів Джо Дассена;
-         кілька мотивів Адріано Челентано.


У березні кав’ярня-галерея «Штука» запрошує оглянути виставку живопису Олени Василів «Горизонти». Відкриття з участю авторки відбудеться  в середу 1 березня о 19:00, вхід вільний.

Невеликі за розміром пейзажі наповнені різнобарв'ям, легкістю і ліричним спокоєм, водночас у кожному відчутне монументальне бачення простору. «Полотна підсумовують окремі періоди у моєму житті, тодішні почуття, емоції.  Сподіваюсь, це пульсування передасться глядачу», - коментує художниця.


Про авторку

Олена Василів народилася в 1994 році у Львові. Навчається у Львівській національній академії мистецтв, кафедра - реставрація творів мистецтв. Живе та працює у Львові. З 2013 року бере участь у колективних виставках, також є авторкою персональних виставок - у 2014 «Дебюту» (Львів), у 2016 «Моментів» (Львів, Одеса).


У вівторок 28 лютого о 18:30 кав'ярня "Штука" та Кіноклуб Олега Яськіва запрошують на перегляд та обговорення фільму Хуана Хосе Кампанелли «Таємниця в їхніх очах» (Аргентина, 2004).

Магнетизм латиноамериканського кіно має схожу природу, що й їхня ж велика література. У ньому, можливо, трохи менше магічного реалізму, але стільки ж свіжих образів і творчої свободи. Зрештою, інакше й не могло бути, адже література Маркеса, Боргеса, Кортасара, Фуентеса, Карпентьєра, Астуріаса, Касареса, Льоси, Неруди створила міцний інтелектуальний фундамент для зростання доброго кіно. І ось таке народження нового кіномислення відбувається просто на наших очах.

Тому латиноамериканське кіно давно вже перестало бути провінційним та екзотичним серед «важковаговиків». Натомість протягом останнього десятиріччя спостерігається справжній розквіт мексиканського, бразильського, перуанського, чилійського та аргентинського кіно. Кожна країна висуває одного і навіть декількох талановитих режисерів, які опанувавши школу європейського і американського кіно, сміливо експериментують та створюють шедеври в різних кінематографічних жанрах. На щастя культурно-історичне тло, природа та особлива духовність дозволяє їм не стримувати фантазії та образного мислення.

Серед розкішного латиноамериканського кіно аргентинське залишалось дещо затіненим потужною мексиканською школою. Фільм Хуана Хосе Кампанелли переконує, що це не так. Свідченням його світового визнання є Оскар за кращий іноземний фільм 2010 року та Премії Гойя за кращий іспаномовний фільм.

 «Таємниця в їхніх очах» знятий у мультижанровому переплетенні. Це і любовна драма, і детектив, і психологічна драма. Залежно від звички чи уподобань можна побачити його у різних ракурсах. Тому він парадоксально буде цікавий і вибагливим глядачам, і тим, хто очікує від кіно лише емоційного полегшення. Можна навіть сказати, що цей фільм став хорошою противагою хорошим, але дещо стандартним американським та європейським фільмам такої ж якісної категорії. Більше того, багато у чому він їх перевершив.

Те цінне, що все ще присутнє у цьому фільмі і майже зникло з американських (та й більшості європейських) – тематична свіжість та безкомпромісна правдивість образів та життєвих ситуацій, передана з філігранною операторською технікою та оздоблена чудовою музикою.

Цей фільм більше ніж про кохання. Він з архангельською переконливістю нагадує нам, що людині справді складно залишатись собою у світі компромісів та пристосуванства. Що людині справді складно вибрати те кохання, яке залишиться протягом цілого життя. Що людині справді складно зберегти дружбу та друзів. Що справді складно відмовитись від помсти і благословенно пробачити.

Усе це надзвичайно талановито відображено у цьому фільмі. Настільки, що задоволення від перегляду перевершує сподівання, а післясмак ще довго відчувається там, глибоко, де горло ще здатне судомити, а серце стискатися від справжніх емоцій…

Цей фільм можна пити як теплий чай під пледом якогось незатишного на погоду вечора – повільно, з призабутою насолодою і смакуванням мрій. Приходьте, будемо разом слухати пристрасть…

Олег Яськів

 

El secreto de sus ojos, Juan José Campanella, 2009

Читайте про хороше кіно - http://prostir-kino.com.ua/


26 лютого о 19:00 у «Штуці» - фортепіанний концерт Владислава Сташенка «Від регтайму до джазу», вхід вільний.

Звучатимуть:

-         Scott Joplin “Reflection Rag”, “Magnetic Rag”, “Fig Leaf”,“Rag Searchlight Rag”, “Antoinette”,“Bink`s Waltz”;
-         L.P.Gibson “Jinx Rag”;
-         Artie Matthews “Pastime Rag №2”;
-         Horace Silver “The Preacher”;
-         Roy Alfred “The Late Late Snow”;
-         Matt Denis “Let`s Get Away From It All”;
-         Paul Desmond “Take Five”.


У суботу 25 лютого спільнота «Типовий творчий Львів» організовує літературну зустріч, темою якої є чесність. Учасники – поети та музиканти. Захід відбудеться у кав’ярні «Штука», початок о 19:00.

Впродовж місяця учасники спільноти відбирали 15 найталановитіших авторів, які читатимуть свої вірші під час зустрічі. Більше інформації на сторінці організаторів - https://vk.com/club.ttlviv.

«ТТЛ» - це спільнота творчої молоді. «Ми не претендуємо на оригінальність. Для нас література - це традиції милозвучності та гармонії. Для нас література - це щось вище за шоу та позерство. У нас всі мають право на голос і ми шукаємо однодумців», - засновниця Ольга  Наливайко.


25 лютого о 16:00 у кав’ярні «Штука» розпочнеться музичний вечір співака Антіна Прокопця, чий репертуар складають камерна класика і класична естрада виконавців Хуліо Іглесіаса, Еммануеля, Іва Монтана тощо, вхід вільний.

Програма:

-         B. Bancharach“Alfie”;
-         N. Rota “A time for us”;
-         Emmanuel “Esa triste guitara”;
-         J. Iglesias “Nitetengo”;
-         J. Jose “El triste”;
-         Emmanuel “Sera”;
-         Emmanuel“Pobre diablo”;
-         J. Jose “No me digas que te vas”;
-         J. Jose “Lagrimas”;
-         Б. Янівський “Не забудь” та інші.

Антін Прокопець народився у Києві 1973-го року. Вищу музичну освіту отримав в одеській національній музичній академії ім. А.В.Нежданової у 2013 році як класичний співак. Студент магістратури при дрогобицькому музично- педагогічному університеті ім. І. Франка.

Працює в заслуженому прикарпатському ансамблі пісні і танцю "Верховина" як артист хору. До того працював у київському хорі ім. П. Майбороди при національній радіокомпанії України (2002-2006), у хорі опери замку польського міста Щецін (2006-2007), у хорі львівської опери (2009-2010) та одеської опери (2010-2014). Продовжує вдосконалювати співацьку майстерність під керівництвом творчого керівника у дрогобицькому музично- педагогічному університеті.


У четвер 23 лютого з 17:00 до 19:00 гості кав’ярні «Штука» слухатимуть поезію Інни Лиховид з її дебютної збірки «Щоденники динозавра», вхід вільний.

Кажуть, що у людини знайшли спільні гени з динозаврами. Нова поетична збірка Інни Лиховид - актриси театру ім.Л.Українки та солістки музичної групи «Хрущі» - не має нічого спільного з генетикою та біологією, натомість переповнена інтимною лірикою і не тільки. Вірші, повні яскравих образів, змушують співпереживати разом із авторкою.

Збірка є цілком ексклюзивною, містить неповторні ілюстрації від художниці Наталі Капустинської - засновниці творчого проекту «Ділянка Прозорості».