У четвер 18 вересня о 18:30 кав’ярня «Штука» запрошує на зустріч Клубу шанувальників Галичини з отцем Іваном Галімуркою, адміністратором львівської церкви святих Ольги і Єлизавети. Гостей чекає розповідь про історію храму, його архітектурні особливості, легенди та можливості відвідати нещодавно відкритий оглядовий майданчик.

Порівнюючи з іншими головними храмами міста, церква святих Ольги і Єлизавети – юна. Проте будівлю, зведену у 1904-1911 роках на честь австро-угорської імператриці Єлизавети «Сіссі» Габсбурґ, зачепили усі найдраматичніші для наших теренів події ХХ століття – українсько-польське протистояння, світові війни, радянська окупація. Церква залізничників, костел Ельжбєти, склад «Світоча» – це все означення храму в різний час, а водночас - відображення великих пластів міської історії.


Зустрічі Клубу шанувальників Галичини відбуваються щомісяця.


У вівторок 16 вересня о 18:30 кав'ярня "Штука" та Кіноклуб Олега Яськіва запрошують на перегляд та обговорення фільму Гевіна О’Коннора «Воїн» (США, 2011).

У моменти найбільших емоцій, ти чуєш як б’ється твій пульс, слухаєш удари і тишу за ними. Кожен удар – твій відлік життя. Кожна пауза – час це усвідомити.

Якщо бути чесним, то життя чоловіка – це низка ударів та пауз щоб їх усвідомити та пережити. І це дуже нагадує серцебиття. Справжнього чоловіка, якому тих пауз між ударами достатньо, щоби зрозуміти, що насправді важить у житті, а що можна змахнути як піт, що нав’язливо потрапляє в очі.

Серед інших фільмів схожої бійцівської тематики, серед яких є і цілком достойні, “Воїн” американського режисера Гевіна О’Коннора відрізняється максимальною дистанцією від власне спорту та максимальним наближенням до життєвої драми. Перша його цінність, яка впадає у вічі – це увага до людських стосунків, а не до бойових сцен. А далі, немов у лабіринті, ти знаходиш щораз нові цінності і поступово опиняєшся у цілковитому полоні магії цього жорсткого фільму. Ти бачиш історію батька, який колись давно зробив один неправильний вибір. Ти бачиш історію братів, яких розвели чужі помилки. Ти переконуєшся, наскільки складно виправляти долі, повертати любов чи пробачати зраду.

Навіть добре, що декораціями цих людських драм стали м’язи, піт, кров і висушені чоловічі сльози. Головний нерв емоцій оголюється, сентименти перелякано зникають, а обивательська бридливість – усувається від нав’язливої присутності. Залишаються тільки слова, тільки мовчання, тільки біль та волання про милосердя і доброту у світі, який сходить з розуму.

Це чесний фільм. В існування його персонажів віриш, хоча й рідко зустрічаєш у житті. Частіше знаходиш в добрій літературі або власних мріях.

“Воїн” – такий, знаєте, справжній американський фільм, але з тих, що смакують як добре віскі та шматок запеченого м’яса з кров’ю усередині. З тих, що ніколи не розчаровують, як справжні друзі.

У Кіноклубу є свій пульс, який ви, сподіваюсь, відчуваєте. Він не може битися інакше як разом з країною та останнім українцем, який тримає рубіж на передовій. Всі ми повинні знати, що поки тримаємо цей рубіж, нові воїни виплавляються у тисячах малих та великих міст. Що їхні долі, колись недоречно заламані, повертають борги сталевими м’язами та незламними характерами. Що з ними – повільно і болісно – виходить на світовий ринг нова українська нація.

Приходьте. Справді добрий фільм…

Олег Яськів

 

Warrior, Gavin O’Connor, 2011

Читайте про хороше кіно - http://prostir-kino.com.ua/


14 вересня у кав’ярні «Штука» відбудеться скрипковий концерт Лілії Бріль і Христини Сандецької. Початок – о 19:00, вхід вільний.

У програмі - добірка ліричних композицій українських і закордонних класиків.


12 вересня

19:30-20:15

А.Т.О. у поетично-художньому трактуванні (дискусія-презентація).

Організатор – Володимир Тимчук.

Промовці: Володимир Тимчук, Олег Фешовець, Надія Кінаш, Роман Ковальчук.

 

20:15-21:00

Презентація білоруського перекладу Тараса Шевченка «Мастак».

Промовці: Барыс Сачанка, Алесь Пашкевіч, Стралко Валеры, Роман Лубківський.

 

13 вересня

13:00-13:45

«Словодієм» як пошук короткої виразності (презентація збірки новел В. Тимчука «Словодієм»).

Організатор – Володимир Тимчук.

Промовці: Володимир Тимчук, Наталія Гаврилко, Роман Коритко, Дмитро Пожоджук, Андрій Трач, Наталія Тимчук.

 

15:00-15:45

Авторська зустріч з Борысам Сачанка і Алесем Пашкевічам (Білорусь).

Промовці: Барыс Сачанка, Алесь Пашкевіч.

 

16:00-16:45

Презентація книги Віктара Марціновіча (Білорусь) «Мова».

Промовці: Віктар Марціновіч, Вінярскі Генадзь.

 

17:30-18:15

Дискусія-презентація «Струківська церква та Гуцульська республіка – два крила перлини Гуцульщини - Ясіня».

Організатор – Володимир Тимчук.

Промовці: Василь Слободян, Володимир Тимчук, Надія Кінаш, Михайло Бунтушак, Едуард Зелінський, Володимир Звонар, Юрій Звонар.


У вівторок 9 вересня о 18:30 кав'ярня "Штука" та Кіноклуб Олега Яськіва запрошують на перегляд та обговорення фільму Джона МакДона «Голгофа» (Ірландія-Великобританія, 2013).

Зараз багато з нас просять внутрішнього спокою і тиші. Хочуть почути себе, ближнього, світ зрештою. Готуються померти, щоб могли жити інші. Готуються жити по-новому, бо зрозуміли, що по-старому вже не зможуть. Фільм “Голгофа” – немов знак від великого архітектора світу, що вас почули.

Взагалі, закрадається підозра, що якесь провидіння надихає наших сучасників на такі рідкісні фільми. Адже у них сучасна людина може відшукати слабке світло від майже замурованого виходу.

У новому фільмі ірландського режисера Джона МакДона кінематограф набуває такої ж переконливої сили як і найкраща література чи музика. У ньому рівно стільки слів та звуків, щоб глядач по-справжньому залишився наодинці зі собою і зрозумів невідворотність відвертої розмови з власною совістю.

У “Голгофі” майже немає контрастів – усі персонажі, такі ж, що оточують нас у повсякденні, різні у силі своєї доброти і схожі у грішній природі. Фільм проникає одразу у найбільш приховані шари людської душі, байдуже проминаючи суєтність та марнославство цивілізації успіху, якою вважає себе сучасна Європа. Так ми опиняємося у понадчассі, де важливими є лише твої вчинки, ставлення до ближнього, здатність терпіти, спроможність пробачати і готовність померти.

Чесне бажання розкрити таємниці людської душі робить фільм “Голгофа” універсальним сповідальником. У той же час ідеально відтворена візуально-акустична атмосфера сучасної Ірландії, реалістичний сюжет, бездоганна культура фактурної відповідності персонажів не дозволяє фільму завалюватися у непереконливе моралізаторство та догматичне занудство, а робить цікавим кожен кадр. Релігійна тема головна, але не домінує, соціальне спрямування відчутне, але не дратує, сценарій правдивий і динамічний, але без жодних комерційних компромісів. Історія священника, який очікує на власне вбивство і має на це сім днів, набуває знаковості універсальної притчі про любов і ненависть, помсту і прощення, доброту і байдужість.

У “Голгофі” маємо справу з концентратом мистецтва кіно, який можна розливати в інші фільми, щоб наповнювати їх бодай якимось значенням.

Марно підкреслювати наскільки важливий цей фільм для українців саме зараз. Ми всі відбудовуємо в собі нову людину – без чітких орієнтирів та зразків. Бо вже зрозуміли, що і в Європі така ж криза людської душі, нехай і прихована, нехай і виражена у не такій жорстокій формі.

Цей фільм можна смакувати по словах, по кадрах, навіть по паузах, які береш на роздуми. Такий ефект – діамантова ознака справжнього, високого кіно. Тому й з’являються вони вкрай рідко.

“Голгофа” – обов’язково стане класикою кіно і ваші діти та внуки  так само переживатимуть катарсис від його перегляду через десятиріччя.

Як і незабаром ви. Разом з такими ж задивленими у себе та ближнього, уважними до кожного слова та погляду. У кіноклубі, де завжди світло і тихо…

Приходьте…

Олег Яськів

 

Calvary, John Michael McDonagh, 2013

Нагороди: приз екуменічного жюрі на Берлінському кінофестивалі у 2014

Читайте про хороше кіно - http://prostir-kino.com.ua/


На вихідних 6 і 7 вересня в «Штуці» - джаз, блюз і рок-н-рол. В суботу для гостей кав’ярні гратиме гітарист Віталій Сичак, у неділю - дует Віталія Сичака та Івана Федоришина. Початок о 19:00, вхід вільний.

В суботній програмі - власні твори та імпровізації Віталія Сичака. Серед запланованих композицій дуету:

  • Frank Sinatra “My Way”;
  • The Beatles «Let It Be»;
  • Johnny Mercer “Autumn Leaves”;
  • Dizzie Gillespie “A Night In Tunisia”;
  • Elvis Presley “Can’t Help Falling In Love”;
  • Grover Washington “Mr. Magic”;
  • кілька власних композицій.

У середу 3 вересня о 18:30 видавництво «Леополь» і кав’ярня-галерея «Штука» запрошують на відкриття виставки «Герой поневолі», де буде представлено частину оригіналів рисунків із графічної адаптації історичної повісті Івана Франка. Художник і співавтор концепції – Міхай Тимошенко, адаптація тексту і співавтор концепції – Кирило Горішний. Відвідувачів теж чекає допрем’єрний показ змісту книжки, - першого тому із двох, - на великому екрані. Вхід вільний.

«Степан Калинович був канцеляристом при львівській державній бухгалтерії. Двадцять літ числив він скарбові доходи й видатки. Двадцять найкращих літ життя провів у отсій темній канцелярії, живучи з дня на день правильно і точно, мов добре накручений годинник, не думаючи про ніякі зміни, про інше життя. Треба було аж бурі 1848 року, щоб у те тихе, самітне життя внести деякий неспокій і заколот», - розповідає про головного героя Іван Франко. Степан Калинович – українець, який не звик до самостійних дій, і чия доля кардинально змінилася, коли він, поневолі, опинився у вуличних боях і пережив неймовірні пригоди на барикадах революції «Весна народів» у 1848р.

Іван Франко у своєму творі приділяє увагу боротьбі за свободи громадян, національно-культурній свідомості людини. Підкреслює героїзм та солідарність в час революції - риси людського характеру, актуальні та цінні незалежно від епохи…

Створення проекту «Герой поневолі» є результатом глибокого документального дослідження. Вперше в Україні українська література адаптується у вигляді графічного роману, де сценарій і малюнки співіснують для передачі сюжету. Оглядач здобуває можливість заново відкрити для себе Львів за часів Австрійської імперії. Запрошуємо здійснити подорож у часі!

 

Про авторів

Міхай Тимошенко – художник та співавтор концепції.

Народився 1980 року в Румунії (м. Мачін). Працює в різних жанрах: живопис, карикатура, графічні твори. Своє мистецтво, зокрема, показує у особливому жанрі на межі образотворчого мистецтва та літератури – графічному романі. Коли молодий митець повернувся в Україну, батьківщину його прадіда, йому виповнилося 19 років. Міхай Тимошенко закінчив Львівську національну академію мистецтв (відділ графічного дизайну) у 2006 році. З 1998 року є учасником міжнародних виставок та автором таких персональних виставок як “Авто-портрет” та “Театр-портрети”. Також його вабить світ театральної режисури та пантоміми, що впливає на репрезентацію персонажів його графічних романів.

 

Кирило Горішний – адаптація тексту та співавтор концепції.

Народився в Парижі 1977 року. Здобувши ступінь магістра історії в Сорбонні, 2002 року пoвернувcя на близькі йому терени: у Східну Європу, а саме в Україну - землю його дідусів і бабусь. Відтоді, як фотограф та видавець, він намагається збагнути та висвітлити душу країни. Особливу увагу приділяє соціальним, етнічним та історичним питанням. Зокрема, досліджує життя гірського народу Карпат – гуцулів. Кирило Горішний співпрацює з міжнародною пресою та виставляє свої фотографії у галереях і музеях світу. За допомогою львівського видавництва “Леополь”, разом із іншими авторами, він по-новому розкриває минуле й сьогодення України.

 

Новини видавництва «Леополь» - www.leopol.net.


У неділю 31 серпня з 18:00 до 21:00 в кав’ярні «Штука» - акустичний концерт Джошуа Претта. Вхід вільний.

На своїй Інтернет-сторінці Джошуа розповідає: «Я люблю грати та співати пісні усіх жанрів! Рок, поп, джаз, блюз, кантрі і це ще не все… Люблю кавери, але в жодному випадку не припиню писати власні композиції». І хоч найчастіше концертує разом із гуртом, але не уникає камерних акустичних виступів. У музиканта вже є два студійних альбоми - “Broken Without You” та “Seven Times”.

Інтернет-сторінка - http://joshuapratt.jimdo.com/


31 серпня о 15:00 кав’ярня «Штука» запрошує на урочисте закриття фотовиставки Дар’ї Паршиної та Євгена Вдовенка «Літо зимою. 135 днів у Південно-Східній Азії». Вхід вільний.

Зовсім близько календарна осінь, а у «Штуці» ось-ось завершиться виставка фото літніх пригод у далеких Таїланді, Лаосі, В’єтнамі, Філіппінах, Сінгапурі, Індонезії та Малайзії. У неділю, під час зустрічі з авторами, відвідувачів чекає розповідь про найцікавіші аспекти мандрівки і показ фільму про подорож.

Сторінка авторів проекту - http://www.life-love-travel.com/


30 серпня, в суботу, у кав’ярні «Штука» відбудеться концерт молодого львівського гурту «Оля-ля!». Початок – о 19:00, вхід вільний.

«Оля-ля!» – це Оля Верхоляк (вокал), Руслан Козопас (гітара), Володимир Мазур (бас) і Анатолій Кликов (перкусія). У репертуарі – українські народні пісні, кавери відомих джазових і блюзових композицій.

Сторінка гурту - https://vk.com/olalaband