07.06 2024: Вернісаж виставки архівних фото "Соля"

У червні запрошуємо на виставку архівних світлин “Соля” — спільний проект із Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові. Вернісаж відбудеться у п’ятницю 7-го червня о 18:00, вхід вільний.

Іван Дудич, мистецтвознавець і науковий співробітник музею: “Світлини Соломії Крушельницької оповиті справжньою таємницею. Адже в більшості випадків немає датувань, а лиш припущення. Сама співачка не вела щоденника і не залишила нам своїх спогадів. Тому про хронологію і конкретику ми можемо говорити лиш з її особистих листів та поштівок з власним зображенням, які вона підписала та адресувала в рідну Білу – батькам, братам і сестрам.

На противагу офіційним кабінетним фотографіям ательє Маґріні, де співачка постає в образах розмаїтих героїнь із опер, у червневій експозиції “Штуки” представлено невідому серію світлин. Це дві фотосесії, які співачка ймовірно замовила як приватні світлини та світлини для промоції концертного турне Аргентиною та Сполученими Штатами після І Світової війни. Ці фото були втілені на дагеротипних пластинах. Доволі складна техніка, проте давала можливість для першої ретуші світлин - додавання до них певних мистецьких «ефектів».

Для нас сьогодні ця серія знімків цікава тим, що на них співачка постає у доволі зрілому віці, коли вже полишила велику оперну сцену і перейшла в камерний репертуар. Соломія позує у модному одязі того часу. Як оперна прима, вона не позбавлена лоску та відчуття внутрішньої значущості, проте ці фото більш інтимні. В них постає сама особистість Соломії як людини – її емоції, характер. На цих фото вона не зображає войовничу Валькірію чи ліричну Лорелею, трагічну Джоконду чи закохану Баттерфляй. Тут Крушельницька постає сама собою. На деяких фото вона сидить у кріслі, але постава у неї королівська. На іншому вона милується простим букетиком квітів, який так щемливо тримає в руках. Десь із парасолькою та в капелюсі - так, ніби зібралася на прогулянку. Її погляд звернений на нас. І ми можемо побачити її великі глибокі очі та щиру посмішку, якою на офіційних світлинах співачка нас не обдаровувала. Частина цих фото призначалася для її друзів та близьких і для приватного архіву.

Де знаходяться і чи збереглися взагалі оригінальні негативи? Невідомо. Проте на Міжнародному

фото-аукціоні були виявлені оцифровані світлини, які становлять особливу цінність. Через них пізнаємо ще одну грань нашої славетної Соломії, але ця сторона співачки вже більш неформальна, та, за якою ми можемо ближче зрозуміти її душу, як ту, яку так ніжно вдоманазивали «Соля»”.