27.01 2016: "Мазох. Від шаленої популярності до забуття", до 180-річчя з дня народження письменника

27 січня, в середу, о 18:00 у кав`ярні-галереї «Штука» до 180-ої річниці з дня народження австрійського письменника, який народився у Львові та першим відкрив світові реальне життя простих людей Західної України, письменники Галина Вдовиченко, Богдан Коломійчук і режисер театру «Склад 2.0.» Єва Якубовська проведуть дискурс навколо тематики творів Леопольда фон Захер-Мазоха та ознайомлять з невідомими українському читачеві новелами. Модеруватиме вечір Ірена Яніцька. Музичний супровід – Світлана Позднишева (фортепіано). Вхід вільний.

«Жінки і філософія привели його до загибелі», - говорить один з героїв Захер-Мазоха у повісті «Дон Жуан із Коломиї». Така ж доля спіткала і автора цих слів, який через обожнювання жінки прирік себе на славу відданого мученика в руках Венери.

Та кого сьогодні здивуєш словом «мазохізм»? Більшість трактує це слово як збочення, при якому необхідно відчувати фізичний біль або моральне приниження з боку партнера чи іншими словами  - страждати по добрій волі. Мабуть, і сам автор терміну здивувався б його популярності у наш час, позначаючи психологічне явище та вводячи у науковий світ ще у 1890 році. Віденський психіатр і судово-медичний експерт Ріхард фон Крафт-Ебінг прирік Леопольда фон Захер-Мазоха на ототожнення з болем, заховавши його від світу як талановитого письменника, одного з засновників австрійської школи реалізму.

Письменницьку майстерність та тонкощі психологізму Захер-Мазоха цінували Золя та Доде, Ібсен і Мопасан, Флобер й Александр Дюма. Захер-Мазох листувався з королем Баварії, а президент Французької республіки нагородив його орденом Почесного легіону. Критики ж нарекли його титулами "малороський Тургєнєв" та "Колумб Сходу". Літературний новатор, космополіт, він випередив свій час, показавши Європі проблеми жіночої емансипації та незвичних стосунків між чоловіком та жінкою, спровокувавши публіку зображенням особливих проявів чутливості.