25.02 2014: Звернення до львів'ян із ініціативою створення Музею української сецесії

Від імені колективу кав’ярні-галереї «Штука» звертаємось до громади міста Львова і депутатів Львівської міської ради з ініціативою зміни цільового призначення будинку №17 на проспекті Шевченка, де розташовано недіючу Прокуратуру Львівської області, для створення Музею української сецесії.

Сецесія – новітній мистецький напрямок кінця ХІХ – початку ХХ століття, що знайшов своїх послідовників на території більшої частини Європи та у прагненні стильової цілісності об’єднав усі галузі декоративно-ужиткового мистецтва, архітектуру, дизайн інтер’єрів, різьбу і графіку. Сецесійними рисами стали плавні, хвилясті лінії, абстрактні та рослинні орнаменти, вільні композиційні рішення, асиметрія, пластичність і делікатна пастельна колористика. До митців, які творили українську сецесію, належать: архітектори Іван Левинський, Альфред Захаревич, Владислав Городецький, Тадеуш Обмінський, Юліан Марковський, Карел Боублік; художники Каєтан Стефанович, Казімєж Сіхульський, Фелікс Вигживальський, Олена Кульчицька, Модест Сосенко. І цей перелік далеко не повний.

Будинок №17 на проспекті Шевченка зведено у стилі європейської сецесії з елементами неокласицизму будівельною фірмою Івана Левинського за проектом Альфреда Захарієвича і Тадея Обмінського у 1907-1910рр. В інтер’єрі є чимала кількість творів декоративно-ужиткового мистецтва, виконаних у сецесійному стилі,  серед них - малярські панно, вітражі, мозаїка.

Початковий цільовим призначенням будівлі було розміщення Торгово-Промислової Палати, з 1939 до 1991 року приміщення передали у користування міському осередкові Комуністичної партії, а у 1991 – Прокуратурі. Сьогодні ж вважаємо доречним створити тут музейний осередок, присвячений історії української сецесії із постійною та змінною експозиціями, які б дозволили відвідувачам сформувати цілісне уявлення про розвиток цього мистецького напрямку в нашій країні. Добрими зразками популярності подібних проектів у Європі є музей віденського «Сецесіону» та «Громадський дім» у Празі.

Вболіваємо за гідну оцінку українського мистецького спадку і його популяризацію у світі. Будемо раді підтримці нашої ініціативи та з інтересом вислухаємо ідеї та думки щодо її втілення.

 

Пишіть нам - kawiarnia.sztuka@gmail.com